Новини

 ЦЕ ЦІКАВО

=== Інстинкт - єдиний і безроздільний «господар» бджолиної сім'ї. Йому підпорядкованіий найважливіший і найвищою мірою досконалий цикл заготівлі сировини і закінчене виробництво різноманітної продукції всієї «бджолосім’ї». В середньому у вулику може бути до 60 000 - 120 000 бджіл.                                                                                    .

 

=== Бджолина матка розвивається від яйця до дорослої особини 17 днів, робоча бджола - 21, а трутень - 24 дні. 

  

===  Новонароджені бджоли починають трудитися вже на другий день свого життя, спочатку «прибиральницями», чистячи і поліруючи комірочки стільників.

===  На 6–10 дні свого життя бджоли вже будують стільники і виконують «навчальні» польоти. 

=== Медоносна бджола махає крилами з частотою 200 разів на секунду. Їй потрібно зробити 11400 змахів у хвилину, щоб вийшло характерне дзижчання.

 

=== У бджіл п'ять очей. Три у верхній частині голови і два попереду. Бджоли червоний колір не розрізняють. Вони бачать його як темно-сірий або чорний. Але сприймають як колір ультрафіолетове проміння, хоча для людини це тільки темнота.

 

=== У бджіл багато ворогів і "нахлібників", тому вхід у вулик надійно охороняється сторожами, готовими у будь-який момент кинутися на непроханого гостя. Жодна бджола не може проникнути в чужий вулик. Кожному вулика притаманний особливий запах, який не вловлюється людиною. Кожна бджола зберігає цей запах в особливому поглибленні тіла. Підлітаючи до льотка, бджола відкриває його і пред'являє запах сторожам як свою візитну картку або пропуск.

 

=== Робоча бджола протягом свого життя виконує різні види робіт. Перша за часом робота полягає в очищенні осередків, в які матка відкладає яйця, а також в обігріві та вентиляції вулика. Потім робочі бджоли переходять до годівлі молодих бджілок і прийому меду від бджіл-збиральниць. Тільки після цього робочі бджоли починають робити самостійні вильоти за медом. З домашніх бджіл матка живе 3 роки, максимально - 5 років. А ось робоча бджола влітку живе 26-40 діб, а взимку 9 місяців.

 

=== Після того, як бджола знайшла хороше місце для збору пилку, вона повертається у вулик, щоб повідомити про його місцезнаходження іншим бджолам. Інформація передається за допомогою особливого "танцю" на щільниках, під час якого бджола рухається по замкнутій кривій, що нагадує вісімку, виляючи черевцем. Інтенсивність виляння залежить від відстані до їжі, а кут нахилу вісімки говорить про направлення.

 

=== Бджолина чарунка - сама раціональна в природі геометрична форма посудини. На її будівництво потрібна найменша кількість матеріалу (на 100 бджолиних чарунок - 1,3 г воску), а по конструктивній міцності та місткості чарунка не має собі рівних. На виховання тисячі личинок потрібно 100 г меду, 50 г пилку і 30 г води. Річна потреба в пилку становить до 30 кг на кожну бджолину сім'ю.                                                                    .

 

=== Бджоли - чемпіони з нюху: вони сприймають і розрізняють запахи в 1000 разів сильніше людей, відчувають аромат квітів більше, ніж за кілометр. Бджола своїм хоботком висмоктує нектар з розкритих квіток, поки не наповнить медовий зобик (його максимальна місткість 70-80мг). Але у вулик вона приносить близько 30 мг нектару, оскільки частину його використовує під час польоту як джерело м'язової енергії. Для того, щоб зібрати 1 кг меду, бджолі потрібно зробити 150 000 вильотів і налітати 300 000 км, відвідавши при цьому 10 млн.. квіток.                                                      .

 

=== Для отримання ложки меду (30 г) 200 бджіл повинні під час взятку збирати нектар протягом дня. Приблизно стільки ж бджіл повинні займатися прийомом нектару і обробкою його у вулику. Принісши нектар з квіток до вулика, бджоли для того, щоб захистити його від псування, відразу «консервують»: усувають зайву вологу, посилено (навіть уночі) вентилюючи вулик своїми крильцями. Додають речовини, завдяки яким мікроби, бактерії, грибні спори, потрапивши у нектар, гинуть. Для запечатування меду в 75 бджолиних комірках бджолам необхідно виділити один грам воску. Відтепер нектар перетворюється на мед — продукт, який зберігається, мабуть, вічно.

=== Мед, що його знайдено у гробниці фараона, зберіг смак і аромат, хоча й минуло кілька тисяч років. Мед як цілющий засіб посідав чільне місце у медицині стародавнього Єгипту (на емблемах фараонів зображені бджоли).

=== Бджола може відлетіти від вулика майже на 8 км і безпомилково знайти дорогу назад. Однак такі великі перельоти небезпечні для життя бджіл і невигідні з точки зору продуктивності її роботи. Радіус корисного польоту бджоли прийнято вважати 2 км. І в цьому випадку вона при польоті обстежує величезну територію площею близько 12 га. На такій значній площі звичайно завжди є медоносні рослини.                                          .

 

=== Максимальне виділення нектару медоносними рослинами відбувається при температурі повітря від 18 до 25 градусів тепла. При температурі повітря вище 38 градусів більшість рослин припиняє виділяти нектар. При різкому похолоданні виділення нектару зменшується, а у таких медоносів, як липа і гречка, зовсім припиняється.

 

=== Бджоляр за допомогою диму не заспокоює бджіл, а створює як би імітацію пожежі. Бджоли, будучи стародавніми мешканцями лісу, з появою диму накидаються на мед, щоб запастися їм на далеку дорогу. Коли ж черевце бджоли заповнено медом і не гнеться, вона не може пустити в хід жало.                                                                                   .

 

== Бджолиний рій може важити до 7 - 8 кг, він складається з 50-60 тис. бджіл, що мають у своїх зобиках 2 - 3 кг меду. Медовим запасом при похмурої погоди бджоли можуть харчуватися протягом 8 днів.                                                                                                           .

 

== За шорсткої поверхні бджола здатна тягнути вантаж, що перевищує в 320 разів вагу її тіла (кінь везе вантаж, рівний вазі йог власного тіла.                                                   ).

 

=== Бджоли, які віджили свій короткий вік, вмирають у вулику тільки взимку, а влітку старі бджоли, відчуваючи наближення кончини, залишають вулик і гинуть на волі.

 

=== Бджолина матка ніколи не жалить людину, навіть коли воан завдає їй болю. Але при зустрічі зі своєю суперницею вона з люттю пускає в хід жало.

Щоб мед довго зберігався і  не втрачав своїх дорогоцінних властивостей, смаку та кольору, слідуйте цим простим порадам. 

  1. Мед дуже гігроскопічний, тому при зберіганні його в сирому місці він поглинає вологу і скисає. Відкритий посуд з медом неможна тримати поряд з гігроскопічними продуктами, які сприяють збереженню вологості в повітрі (сіль), оскільки вони прискорюють бродіння меду.